БУДІВНИЦТВО НБК та СВЯП-2

Інформаційна довідка щодо реалізації проекту «Будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2)»

Необхідність будівництва СВЯП-2

Під час експлуатації Чорнобильської АЕС з 1971 року по 2000 рік на її майданчику накопичилось понад 21 тисячі одиниць відпрацьованих тепловиділяючих збірок (ВТВЗ) ядерного палива.

На сьогодні зберігання ВТВЗ здійснюється в сховищі відпрацьованого ядерного палива «мокрого» типу (СВЯП-1).

СВЯП-1 був введений в експлуатацію в 1986 році. У чотирьох з п'яти відсіків басейну витримки (БВ) перебуває понад 21 тисяча паливних збірок, що складає приблизно 99% від проектної ємності сховища. П’ятий відсік БВ СВЯП-1 – резервний. Існуюча проектна потужність СВЯП-1 не дозволяє розмістити на довготривале зберігання всі ВТВЗ.

Створення Рахунку ядерної безпеки ЄБРР

У 1993 році країни Великої сімки ініціювали створення Рахунку ядерної безпеки під управлінням Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Спільно з державами Великої сімки та ЄС свою готовність стати донорами фонду висловили Бельгія, Данія, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія, Швеція і Швейцарія.

Спочатку діяльність фонду була спрямована на підвищення безпеки станцій першого покоління в Болгарії, Литві та Російській Федерації. У 1995 році вона поширилася і на блок № 3 Чорнобильської АЕС.

У 2000 році, в рамках програми надання допомоги Україні, у зв'язку з рішенням зупинити останній блок Чорнобильської АЕС, донори Рахунку ядерної безпеки погодилися фінансувати спорудження двох об'єктів, необхідних для виведення станції з експлуатації: заводу з переробки рідких радіоактивних відходів, накопичених на АЕС, та сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2), призначеного для підготовки до зберігання і сухого зберігання відпрацьованого палива блоків №№ 1 – 3 та відпрацьованого ядерного палива, розміщеного в сховищі «мокрого» типу (СВЯП-1), на строк до 100 років.

12 листопада 1996 року підписана Угода про грант (Проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) між ЄБРР (як розпорядником коштів Гранту з Рахунка ядерної безпеки), Кабінетом Міністрів України та Чорнобильською АЕС (ратифікована 18 березня 1997 р.).

Хід будівництва

Сховище відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) складається з двох частин: установки з підготовки відпрацьованого палива до зберігання (УПВПЗ) та зони зберігання відпрацьованого палива (ЗЗВП).

Відповідно до графіка виконання робіт, «холодні» випробування обладнання та систем (без ВТВЗ) розпочнеться навесні 2017 року, «гарячі» випробування (з ВТВЗ) – розпочнуться восени 2017 року. В рамках проведення «гарячих» випробувань з СВЯП-1 на СВЯП-2 буде перевезено 186 ВТВЗ.

Роботи виконує американська компанія Holtec International відповідно до укладеного контракту.

Вартість проекту

Вартість проекту становить 381 млн. євро.

Україна виконала усі взяті на себе зобов’язання та здійснила додатковий внесок у розмірі 1,4 млн. євро до Рахунку ядерної безпеки ЄБРР для успішного завершення будівництва СВЯП-2.

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42 (приймальня)
          (044) 594-82-45 (канцелярія)

office[]dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію