БУДІВНИЦТВО НБК та СВЯП-2

Основні факти та термінологія про міжнародні проекти у зоні відчуження: новий безпечний конфайнмент (НБК)

Аварія 1986 року

26 квітня 1986 р. в реакторі 4-го енергоблока Чорнобильської атомної електростанції стався вибух, що призвело до руйнування центральної зали та викиду радіоактивних матеріалів. Активна зона реактора розплавилася, і велика кількість матеріалу, що містив розплавлене ядерне паливо, потрапила на нижні поверхи будівлі.

Відразу після аварії у вкрай небезпечних умовах були розпочаті аварійні роботи з метою ізоляції зруйнованого реактора. Усього протягом кількох місяців для запобігання викидам радіоактивності було зведено тимчасову споруду, що стала відомою як об’єкт «Укриття», або «саркофаг». На будівництві об’єкта «Укриття», яке тривало 260 діб, роботи виконувало 90 тисяч працівників. Об’єкт було введено в експлуатацію в листопаді 1986 року.

Розробка довгострокового рішення

Хоча об'єкт «Укриття» протистояв деяким безпосереднім ризикам, існувала необхідність у розробці довгострокового рішення. Його було закладено у Плані здійснення заходів на об’єкті «Укриття» (ПЗУ) у 1997 році. У ньому було викладено покрокову стратегію перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, яка передбачала поетапний підхід до розробки довгострокового технічного рішення.

У реалізації ПЗУ був досягнутий значний прогрес. Зокрема, були досягнуті такі важливі цілі, як:

стабілізація об'єкта «Укриття», включаючи дах, західну стіну і найбільш вразливі елементи внутрішніх конструкцій. Заходи зі стабілізації загальною вартістю 50 млн. доларів США були виконані протягом 2004-2008 років і значно знизили ризик обвалення;

підвищення ефективності захисту та безпеки персоналу в рамках спеціальної сучасної програми, яка передбачає використання високотехнологічного устаткування, розробку плану дій у надзвичайних ситуаціях, а також впровадження нової культури охорони праці і техніки безпеки;

створення необхідної інфраструктури для ведення будівельних робіт у забрудненій зоні, включаючи побутові умови, склади, нові санпропускники;

впровадження у 2010 році системи безперервного моніторингу комплексу важливих параметрів, включаючи рівні радіації, сейсмічну активність та поведінку конструкцій об'єкта «Укриття». Ймовірність критичних аварій (спонтанний запуск ядерної ланцюгової реакції в паливовмісних матеріалах) була оцінена як мізерно мала.

Новий безпечний конфайнмент

Концепцію нового безпечного конфайнмента (НБК) було вперше представлено у 2002 році. Концептуальний проект НБК був схвалений українськими органами регулювання у 2004 році. Контракт на детальне проектування і будівництво НБК був підписаний в 2007 році з французьким консорціумом «НОВАРКА», до складу якого входять компанії Bouygues та Vinci. Будівельні роботи розпочалися після очищення території в 2010 році із забивки паль для фундаменту НБК. Завершення будівництва НБК очікується у 2017 році, його загальна вартість складе близько 1,4 млрд. євро.

НБК, заввишки 110 м, завдовжки 164 м і завширшки 257 м, вагою понад 30 тис. тонн, являє собою унікальне досягнення інженерної думки. Конструкції збираються на майданчику ЧАЕС, але на відстані від об'єкта «Укриття», щоб не піддавати робітників впливу радіації. Після збірки НБК буде насунутий над зруйнованим реактором, що робить його найбільшою з будь-коли побудованих пересувних конструкцій.

Завдяки двошаровій конструкції НБК буде можливість контролювати температуру та вологу всередині об’єкта. Під стелею Арки розташовані рейки, з них звисатимуть крани на дистанційному управлінні. Коли «саркофаг» буде над зруйнованим реактором, ці крани зможуть розібрати найнебезпечніші елементи. Для мінімізації опромінення будівельників перед початком будівельних робіт між майданчиком і реактором було побудовано захисну стіну.

Призначення НБК – захистити зруйнований блок від потрапляння води і снігу, запобігти витоку радіоактивності, створити умови для демонтажу об'єкта «Укриття» та проведення робіт з ядерними відходами у довгостроковій перспективі. Для цього він буде обладнаний краном з двома візками вантажопідйомністю 50 тонн кожний. Демонтовані конструкції можуть складуватися всередині НБК, там же можуть проводитися подальші роботи з ними. НБК розрахований на термін експлуатації не менше 100 років.

Підрядник з будівництва НБК СП «НОВАРКА» працює з великою кількістю українських та міжнародних постачальників послуг і компонентів. Нині у СП «НОВАРКА» на майданчику ЧАЕС працює близько 1100 осіб, захист і моніторинг стану здоров'я яких здійснюються відповідно до міжнародних стандартів. До теперішнього часу за даним проектом відпрацьовано загалом 13 млн. годин, без подій з радіаційними наслідками.

Завершено перший етап зведення торцевих стін Арки НБК

На Чорнобильській АЕС завершено основні роботи зі зведення торцевих стін (перший етап) за проектом огороджуючого контуру НБК, що дозволить у встановлені терміни виконати насування Арки в проектне положення.

Обсяг робіт включав посилення і герметизацію існуючих конструкцій II черги ЧАЕС (блоки 3 і 4), до яких будуть примикати торцеві стіни Арки, проектування і будівництво нових стін в межах існуючих конструкцій машзалу, деаераторної етажерки, блока В та допоміжних систем реакторного відділення II черги ЧАЕС, а також підготовку існуючих поверхонь для установки і кріплення анкерів герметизації.

До початку робіт зі зведення нових розділових стін було демонтовано десятки тонн технологічного устаткування і металоконструкцій, вилучено та вивезено сотні кубометрів бетону. Складність проекту визначалася відмінністю фактичних умов на майданчику від початкових проектних рішень, а також складною радіаційною обстановкою і високими дозовими навантаженнями на персонал.

Роботи були закінчені з випередженням графіка, що дозволило розпочати ранній демонтаж підкранових шляхів великого машинного крана Potain MD 1100, який використовувався при будівництві. Нині виконується геодезична зйомка робіт, готується виконавча документація. У період з 7 по 28 жовтня 2016 року будуть виконані роботи з демонтажу крана Potain MD 1100, після чого майданчик у повному обсязі буде передано СП «НОВАРКА» для продовження робіт.

Другий етап зведення торцевих стін, відповідно до графіка контракту, запланований на кінець серпня 2017 року. На цьому етапі планується улаштування внутрішніх розділових стін у блоці В і деаераторної етажерки. Основний обсяг робіт становить укладання бетонної суміші (близько 1500 м3), монтаж нових і перенесення існуючих технологічних і електричних мереж, улаштування нової покрівлі машинного залу в місцях сполучення з НБК.

Довідка

Розробниками проекту «Реконструкція головного корпусу II черги ЧАЕС (енергоблоки 3 і 4) з посиленням і герметизацією будівельних конструкцій, що виконують функції огороджуючого контуру НБК» були Публічне акціонерне товариство «Київський науково-дослідний проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» (ПАТ КІЕП), Державне підприємство «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» (ДП НДІБК) та Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАНУ (ІПБ АЕС). Реалізація проекту розпочалась у грудні 2014 року. Вартість контракту – понад 40 мільйонів доларів США. Роботи фінансуються з додаткового внеску України до Чорнобильського фонду «Укриття» (ЧФУ).

Виконавці робіт - ПАТ «Київметробуд», ПРАТ «Укренергомонтаж», ДПАТ «Укрбуд», ТОВ "БК "Укрбудмонтаж". Проект має критичну взаємодію з будівництвом НБК, оскільки Арка не може бути встановлена у проектне положення до завершення будівництва торцевих стін.

Донори

Будівництво НБК і всі інші роботи в рамках ПЗУ фінансуються через Чорнобильський фонд «Укриття», що був створений у 1997 р. з ініціативи країн «великої сімки» та управляється ЄБРР. ЧФУ наповнюється за рахунок періодичних або одноразових внесків більш ніж 40 країн, ЄС та ЄБРР. Одним із значних донорів ЧФУ є Україна.
Загальна сума внесків до ЧФУ склала 1,4 млрд. євро (станом на квітень 2016 року).

 

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42 (приймальня)
          (044) 594-82-45 (канцелярія)

office[]dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію